Zadatek czy zaliczka ? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy przedwstępnej.

Wróć do Wpisy

Zadatek czy zaliczka ? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy przedwstępnej.

Umowa przedwstępna to pierwszy krok potwierdzający Naszą wole zakupu nieruchomości. Zawiera ona informację o stronach transakcji oraz warunkach i terminie finalizacji. Z punktu widzenia banku, który ma Nam udzielić kredytu hipotecznego wystarczającą jest umowa cywilno-prawna, na tym etapie nie ma konieczności wizyty u notariusza. O tym jakie elementy powinna zawierać umowa napisze w kolejnym wpisie. Dziś tylko przedstawię różnicę pomiędzy zaliczką, a zadatkiem oraz co zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

Niejednokrotnie słowa zaliczka i zadatek są używane zamiennie. W rzeczywistości jednak to dwie różne rzeczy. W przypadku zakupu nieruchomości chodzi o pierwszą wpłatę na poczet zakupu. Jest wymagana podczas podpisywania umowy przedwstępnej lub w ciągu kilku dni od jej zawarcia. Brak takiej wpłaty zwykle skutkuje rozwiązaniem umowy. 

Na etapie umowy przedwstępnej nie ma większego znaczenia czy wpłacamy zadatek czy zaliczkę. Sprawa komplikuje się dopiero w momencie, gdyby z jakichś przyczyn nie doszło do zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność, czyli aktu sprzedaży.

Zaliczka jest zwrotna. W przypadku zadatku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – jeśli to z naszej winy nie można zawrzeć aktu notarialnego środki przepadają, czyli sprzedający może zgodnie z prawem zachować całą kwotę. Dotyczy to np. sytuacji gdybyśmy się rozmyślili, lub nie uzyskali kredytu hipotecznego. Jeśli problem leży po stronie sprzedającego to oczywiście musi wszystko oddać.

Planując taką inwestycję warto rozpocząć od spotkania z doradcą finansowym, który wstępnie oceni możliwość uzyskania kredytu oraz przybliży warunki kredytu hipotecznego. Nie jest to oczywiście jednoznaczna i pewna informacja, że kredyt zostanie udzielony, ale w wielu przypadkach pozwala na zmniejszenie ryzyka. Jeśli sytuacja tego wymaga, doradca wskaże jak się przygotować. Pośrednik kredytowy korzysta z kalkulatorów bankowych i z dużą dokładnością jest w stanie określić zdolność kredytową, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach – bazuje tylko na danych wskazanych przez Klienta, nie ma narzędzi do weryfikacji (z których korzystają banki). Dlatego też w rozmowie z doradcą trzeba byś szczerym, tylko dzięki temu możemy liczyć na rzetelną ocenę sytuacji. Ponadto, banki regularnie zmieniają wytyczne. Obserwujemy to szczególnie w dobie pandemii. Tak więc warto być z doradcą w stałym kontakcie. 

Druga rzecz jaką może zrobić to negocjować ze sprzedającym i spróbować wprowadzić do umowy zapis, że zadatek zostanie zwrócony w przypadku nie uzyskania kredytu w 3 bankach. Sprzedający oczywiście nie ma obowiązku się zgadzać, jeśli to zrobi to należy to traktować jako wyraz dobrej woli. 

Tyle o zadatki i zaliczce. Zawsze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy się na spokojnie zapoznać z jej treścią i poznać konsekwencje, tak aby później zaoszczędzić sobie nerwów. 

Kontakt +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć do Wpisy